Diyabetli Kişi İmplant Yaptırabilir mi ?

Diyabetli kişi implant yaptırmak istediğinde öncelikle diş hekimi tarafından bir sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Kanında ki hba1c miktarı ve hastanın genel durumu diş hekimi tarafından değerlendirilir. Sonuç uygun görülürse implant tedavisine başlanır.

Menapoz Sonrası Kadınlar İmplant Yaptırabilir Mi ?

Menapoz sonrası kadınlarda kemik erimesi hızlanır. Belli bir hızın üzerindeki kemik erimesi implant yapımına engeldir.

İleri düzeyde kemik erimesi (osteoporoz) tanısı konmuş kisiler, kemik erimesini yavaşlatan bazı sistemik ilaçlar kullanırlar. Bu hastalarda yapılacak implantın başarılı olabilmesi için bazı kan testlerine ihtiyaç duyarız. ctx, ntx, alkalen fosfataz gibi. Bunların sonuçları uygulanacak implantın kemiğe tutunmasında ki başarısını beli eder. Test sonucunu diş hekimi değerlendirmeyi yapar implant tedavisine başlayabilir.

İmplant Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Çene kemiği içine yerleştirilen impant üzerine mutlaka bir protez yapılacaktır. Bu protezin fırçalamayla temiz tutulması, protezin diş etlerine komsu olan bölgelerinin diş fırçasıyla fırçalanması yeterlidir.

İmplant Uygulaması Ağrılı mıdır ?

Diş hekimi, yapılacak implantları çene kemiği içine, o bölge uyuşturduktan sonra yerleştirir. Hasta bu işlem sırasında ağrı duymaz. İlk gün hastanın çok az da olsa ağrısı olabilir. Bu ağrı miktarı sıradan bir diş çekimi sonrası çekim yerinin ağrıdığı miktardan çok değildir.

İmplant Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler

Implantın hastanın çene kemiğine yerleştirilmesi sonrası bölgeye soğuk kompres uygulaması yapılır. Bu uygulama 30 dk soğuk uygulama, 15 dk ara verilecek şekilde en az 3-4 saat olmalıdır.

Uygulamada kullanılacak soğuk kompresin ideal sıcaklığı 6-8 derecedir. Sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Sigara dumanı sıcak olduğu için sakıncalıdır. Ayrıca sigara içmek implant bölgesinde yeni kemik oluşumuna olumsuz etki etmektedir. İlk beş gün, yara bölgesinin iyileşmesi için çok önemlidir.

Nasıl Diş Fırçalamalıyız ?

Diş fırçalama tekniklerinden başlıcaları roll, bass, stillman ve modifiye stillman teknikleridir. Özellikle modifiye stilmann tekniği diş eti çekilmesini önlemede başarılıdır.

Modifiye stillman yöntemi : Diş fırçasını diş eti baslangıç çizgisinin hemen üzerine 45 derece açıyla yerleştirin, dişe doğru dişin bitimine kadar nazik bir şekilde hareket ettirin. Dişinizle teması kesin ve her dişe toplam 10 tekrar yapın. Dişlerin iç kısımlarını da aynı şekilde diş eti üzerinden dişin bitimine kadar 10 tekrar olacak şekilde fırçalayın. Dişlerinizin, ağzınızı kapattığınız zaman birbirine değen üst kısımlarını ileri geri fırçalayın. Toplam fırçalama süresi 120 sn kadar olacaktır. Fırçalama yaparken kuvvet uygulamayın.

https://www.youtube.com/watch?v=UP6h1pFjK_g&feature=youtu.be

Flor Nedir ?

Flor insan vücudu için yaşamsal önemi olan yedi elementten biridir. Bu element yiyecek ve içeceklerle alındıktan sonra vücutta kemiklerin ve dişlerin gelişmesinde önemli rol alır. Dişleri çürüğe karşı korur. Kontrollü olarak vücuda alınmalıdır.

Sistemik olarak etki etmesi için içme suyu, tuz, florlanmış süt ve flor tabletleriyle alınabilir.

Florlu vernikler ve jeller diş hekimleri tarafından hastalara uygulanır.
Flor içeren diş macunları ve florlu ağız gargaraları kullananların dişleri çürüğe karşı daha dirençli hale gelecektir.