Gebelikte Dişeti

Gebelikte ağızda meydana gelen değişikliklerden bazıları dişeti enfeksiyonu, dişeti  iltihabı , dişeti büyümeleri ve tükürükteki değişikliklerdir .Gebelikle birlikte tükürükteki sodyum miktarı azalır, tükürük ph i düşer yani tükürük artık daha asitlidir. Asit yoğunluğu artmış tükürük, diş eti enfeksiyonu riskini artırır. Gebelikle birlikte tükürükte potasyum ve protein miktarı da artar.

Gebelik tek başına dişeti hastalıklarına sebep olmaz fakat dişeti hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar. Bazen de zaten mevcut olan bir dişeti hastalığını artırır.

Gebelikte oluşan dişeti iltihabına gebelik gingivitisi denir. Bu hastalık dişetlerinde kızarıklık, şişme olmasıyla ve kanama ile karakterizedir. Gebelerin hemen hemen yarısında görülür. Bu dişeti iltihabi bazen hafif kızarık ve ağrısızdır. Bazen de çok şişmiş, kanamalı ve çok ağrılıdır. Ağzın ön bölgesinde daha çok görülür.  Araştırmalar gebelerdeki dişeti hastalıklarıyla düşük ağırlıklı doğum ve erken doğum arasında bağlantı olduğunu göstermişti r. Bu sebeple hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren düzenli diş hekimi muayenesini tavsiye ederiz.

Gebeliğin başlangıcından 14.haftaya kadar olan donemi anne karnındaki bebeğin organlarının şekillenme  dönemidir. Bu dönemde olabildiğince dişlere müdahaleden kaçınılmalıdır. 14-28.haftalar arası gebeliğin orta dönemidir. Anne karnındaki bebeğin organları şekillenmiştir. Dişlerdeki bazı tedavilerin yapılabilineceği zaman aralığıdır. Gebeliğin 29.haftasindan itibaren gebe, kısa süren küçük tedavilerini diş hekiminde yaptırabilir. Gebelik suresince diş hekimi muayenelerinde röntgen filmi çekinilmesinden kaçınılmalıdır.

Hamilelik süresince gebenin kullanabileceği ilaçlar için önce gebenin düzenli bir şekilde kontrollerini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanının görüşü alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Translate »