Diş Hekimliğinde Zirkonyum

Zirkonyum

Zirkonyum kimyasal bir element olup, sembolü Zr dir. Arapça “rengi altına benzeyen”  anlamına gelen zargon kelimesinden gelmektedir.

Kimyasal simgesi “Zr” olan element tablosunun 4-B grubunda yer alan metal bir elementtir. Erime noktası 1855 derecedir. Grimsi beyaz bir metaldir. Isıya ve korozyona son derece dayanıklıdır. Kırılma direnci 7-10 MPa dır. Bükülme direnci 1570 MPa dır. Zirkonyumun ısıya karşı olan yüksek direnci, yüksek boyutsal stabiliteye sahip bir materyal olmasını sağlamaktadır.

Zirkonyum yüksek derecede mekanik dayanıklılığa sahiptir. Çok başarılı estetik ve gelişmiş biyo-uyumluluğa sahip bir malzemedir. Diş hekimliği endüstrisinde bilinen en sert seramiktir. Diş hekimliği endüstrisinde çeşitli ebatlarda bloklar halinde kullanılır. CAD/CAM teknolojileriyle beraber kullanılan monolitik zirkonyum malzemeler zamanla geliştirilmiştir.

Monolitik zirkonyumlar, kısmi olarak ytrium ile stabilize edilmiştir (%0.01). Bu da metalin mekanik direncini artırmıştır. Zirkonyum başarılı estetik özelikleriyle beraber daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Ayrıca yetersiz interdental mesafe varlığında da implant üstü monolitik zirkonyum restorasyon yapım oranı da artmaktadır. Monolitik zirkonyumlar gözeneksiz yapısı ve yüksek transparanlık özellikleri sayesinde çok başarılı doğal görünüme sahiptirler. Monolitik zirkonyumlar özel boyama solüsyonları ile boyanarak doğal diş rengi elde edilebilmektedir. Bu özellikleri dikkate alındığında gülme hattı içerisinde bulunan her bir diş için estetik hiçbir kaygı yaşamadan son derece rahatlıkla kullanılabilecek bir materyal olduğu kabul edilir. Ayrıca aşınma dirençleri doğal dişe çok yakındır. Veneer seramik olarak kullanılan porselenin mikroyapısı, zamanla karşıt doğal dişte abrazyonlara ve yaşlanmalara sebep olurken, monolitik zirkonyum kuron böyle bir abrazyon dezavantajına sahip değildir.

Monolitik zirkonyumların kırılmaya karşı gösterdikleri yüksek direnç, interokluzal mesafenin yetersiz olduğu vakalarda da kullanım avantajı sağlamaktadır. 0.5 mm lik bir okluzal kalınlıkta bile yeterli direnci ve sağlamlığı gösterebilmeleri, posterior restorasyonlarda kullanılabilmelerini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Translate »